Svátek všech svatých aneb ,,dušičky“ a jejich původ
Tradice dušiček jako svátku sahá až do 10. století a připadá na datum 2. 11.
Ke zvykům, které jsou v tento den stále nejdodržovanější patří návštěva hřbitova a položení květin, koupených či doma vyrobených věnců a zapálení svíček na hrobech svých zesnulých blízkých k uctění jejich památky. Nezoufejte pokud jste zrovna nestihli žádnou ozdobu vyrobit nebo jste po cestě zapomněli věneček zakoupit. Bývá zvykem, že v tento den bývá k dispozici u hřbitova prodejní stánek právě s těmito výrobky, kde seženete dekorace různé. Suché vazby, věnce z,,živého materiálu!“, lucerničky, svíčky atd.
V dřívějších dobách se také při této příležitosti pekly bochánky ve tvaru kostí s příznačným pojmenováním,,kosti svatých“.
Dušičky v Mexiku
I mexičané oslavují svoje předky. V jejich podání je uctívání památky při této příležitosti mnohem barevnější a živější než například v České republice. Mexičané připravují doma oltáře, na které potom pro své zesnulé blízké pokládají dary v podobě různých pokrmů, které připravují společně se svými příbuznými.
Haloween v USA
Američané neslaví svátek zesnulých v listopadu. V USA se tento svátek slaví již 31.října. S klasickými dušičkami toho má pramálo společného a do země jej přivedli v 19. století irští přistěhovalci. Svátek si užívají především děti, které se v různých vydařených kostýmech vydávají do ulic, obcházejí domy svých sousedů a koledují si o různé sladkosti či ovoce.
Pozor na zloděje
Největším zlem nejen při příležitosti svátku zesnulých jsou zloději a vandalové, kteří jsou schopni zničit nebo odcizit a zpeněžit opravdu cokoliv. Může to být nejobyčejnější květinová výzdoba, ale i měděná lucernička. Jejich drzost bohužel nemá mezí. Dá se těmto krádežím nějak předcházet. ANO ! Stačí květiny sázet přímo do země a nedávat na hroby příliš drahé dekorace, které by nenechavé ruce případných zlodějíčků mohly přitahovat jako magnet.