Pitný režim je důležitý
Pro každodenní konzumaci je nejvhodnější voda, která se může ochutit třeba ovocem, nebo citrónem, ale také čaje a nebo ředěné džusy.
· Pramenitá voda VS minerální voda
Každý už tyto pojmy slyšel, ale ne každý ví, jaký je mezi nimi rozdíl.
Pramenitá voda pochází z podzemního zdroje a může být fyzikálně upravena. Některé tyto vody splňují parametry a na trhu se prodávají, jako vody kojenecké. Obsahují málo minerálních látek, proto je možné je doporučit k dlouhodobé konzumaci.
Minerální vody obsahují větší množství minerálních látek, je proto třeba znát jejich složení, abychom mohli maximálně těžit z prospěšných látek a snížili riziko, že se jejich zdraví prospěšný efekt změní v opak. Sodík (Na) má většina lidí v organismu přebytek, proto není třeba je konzumovat dále v nápoji. Oproti tomu Hořčík (Mg) většina populace přijímá ve stravě v nedostatečné míře, proto je dobré jej doplnit touto cestou.
Každopádně je třeba zvolit zlatou střední cestu a minerální vody střídat.
· Džusy a nektary
Obecně tyto nápoje lze zařadit mezi zdravé díky množství vitamínů a dalších prospěšných látek. Doporučují se pít naředěné vodou, protože mají poměrně vysokou energetickou hodnotu, která je dána obsahem cukru. Při výběru dbejte na procentuální obsah ovocných složek. Některé jsou třeba pouze 20%, oproti tomu jiné mohou být až 100%.
Tyto nápoje si můžeme připravovat i doma z čerstvého ovoce, ideálním pomocníkem je elektrický odšťavňovač.
· Pár shrnutí na závěr
Pro všechny lidi jsou ke každodenní konzumaci vhodné stolní vody a kvalitní, naředěné džusy.
Při zvýšené zátěži je nutné zvýšit i spotřebu tekutin.
Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky, je třeba se poradit s lékařem, která tekutina je k pití nejvhodnější.
Děti by neměly všeobecně pít často sladké nápoje s vysokým obsahem cukru, protože mohou způsobit obezitu, zubní kaz a problémy s trávením, protože zatěžují dětský žaludek.