Technika

Elektronická identifikace zboží a věcí

 

Možných bezkontaktních řešení je hned několik. Mezi ty nejjednodušší se řadí tzv. čárové a maticové kódy a radiofrekvenční čipy. Na čárové a maticové kódy vám budou stačit obyčejné čtečky, které lze pořídit již kolem tisíce korun. S radiofrekvenčními čipy si poradí jen poněkud dražší a sofistikovanější zařízení.
čárový kód

Čárové kódy

Mezi ty nejoblíbenější a nejrozšířenější patří čárové kódy, tzv. EAN („European Article Number“). Tvoří je řada různě širokých čar a mezer mezi nimi. Lze je snadno vyrobit a jejich kódování je poměrně jednoduché – závisí právě na různých šířkách čar a daných mezer. Čárové kódy mají sice omezenou kapacitu pro ukládání informací, ale v běžných případech zcela postačující.

Maticové kódy

Maticové kódy, neboli tzv. QR kódy (z anglického „Quick Response“), jsou takovým zvláštním druhem čárového kódu. Jsou vytvořeny z tmavých a světlých bodů tvořících čtvercovou nebo obdélníkovou buňku. Jejich kapacita pro ukládání informací je o něco větší a v dnešní době se s nimi setkáváme čím dál tím více, a to třeba i na letácích, pozvánkách a dalších materiálech slibující více informací. Některé chytré telefony takto mezi sebou umí sdílet i informace o dostupných sítích Wi-Fi.
qr kód

Radiofrekvenční technologie

Radiofrekvenční čipy jsou již náročnější technologií. Využívají se hlavně v silniční, kolejové, letecké a lodní dopravě. Lze je ale využít například i ve zdravotnictví, pro oděvní průmysl a módní doplňky.

Radiofrekvenční technologie, tzv. RFID („Radio Frequency IDentification“), je metoda sledování zboží bezkontaktně a má možnost ukládání velkého množství dat o sledovaných položkách. Data se ukládají pomocí různě dlouhých elektromagnetických vln. K této technologii je nutné mít transpondér, neboli tzv. RFID tag, s příslušnou čtečkou a systém, který zvládne práci s daty tohoto typu.

RFID tagpaměťový čip s anténou a ukládají se na něj data. Následně se upevňuje se na sledovaný předmět. Může být různé velikosti i tvaru, kupříkladu karta, trubička nebo etiketa. Čtecí zařízení slouží k dekódování uložených informací v RFID tagu a předání do systému k další manipulaci s daty. Rovněž nabízí různé velikosti a může být mobilní nebo upevněno v rámu. Je tedy vidět, RFID technologie vypadá sofistikovaněji, nicméně je to také o dost dražší varianta. Pořízení jednotlivých dílů může vyjít až na desítky tisíc korun.

Závěrečný výběr je tedy podmíněný potřebami a možnostmi každého, kdo zvažuje elektronickou identifikaci v podstatě čehokoliv.

Recommended Posts

Dovolená

Zajímavá města

Nyní nemáme samozřejmě na mysli Prahu. Ne, že by zde nebylo, co k vidění, ale to už každý zná. Je třeba vzít v potaz i jiná města. A většinou jsou v oblibě ta, která mají historický nádech. Zde samozřejmě asi vyhraje jednoznačně Český Krumlov a ta ostatní zůstanou tak jaksi v pozadí. Proč? Možná proto, […]

 
Podnikání

Nenáročný skleník, který si oblíbíte

Mezi naše velmi oblíbené skleníky patří v současné době skleníkové přístavby. Je to celkem přirozené, protože se hodně upřednostňuje bydlení, ale s nabídkou menších pozemků. Na zahrádku poté nezůstává tolik volného místa, jak by si člověk přál. Skleník ke zdi se dá bez problémů namontovat na stěnu domu a v podstatě nepotřebujete tolik volného prostoru, […]

 
Auto moto

Havárie v autě

V dnešní době je automobil opravdu hodně důležitý. A to hlavně pro ty lidi, kteří třeba se řízením automobilu živí a baví. Jsou to například poštovní služby a podobně. Nebo také různé dovážkové služby. Já jsem kdysi pracovala v kuchyni a potom jsem také rozvážela potraviny anebo další jídlo, které si lidé objednali a pracovala jsem tam ani […]