Dálník
České ručičky jsou opravdu zlaté přesně tak, jak se říká. Mezi nejznámější české vynálezy patří kontaktní čočky, semtex, nebo třeba oblouková lampa a lodní šroub. Velice zajímavým vynálezem je také dálník. Jedná se o křížence motocyklu a auta. Přesněji, vzhled odpovídá motocyklu a od auta zdědil pohodlí a okapotování. S tímto jedinečným nápadem přišel pilot a zámečník Jan Andrle, který měl být velice lehký ale zároveň skvěle a pohodlně odolávat povětrnostním podmínkám. Abych ještě podtrhla genialitu tohoto nápadu je nutné zmínit, že s tímto vynálezem přišel úplně sám, sám jej nakreslil i konstruoval, a to vše ve 30. letech minulého století. Jeho motor pocházel z Jawy Minor a zvládal jízdu rychlostí 150 kilometrů v hodině. Další věcí, která dokazovala jedinečnost tohoto nápadu je, že obsahoval zvláštní kolečka, která řidič vysunoval pomocí pedálu a sloužila k tomu, aby se mohl rozjet a následně zabrzdit. Tyto kolečka se poté zasunovala pomocí péra a představují rozpoznávací znak tohoto dopravního prostředku. Spotřeba činila 4,5 l na 100 kilometrů, což je na tuto dobu velice inovativní záležitostí.
Problémem bylo, že se jeho nápad opravdu dlouhou dobu neujal. A když říkám dlouhou dobu myslím to vážně. Jednalo se o nějakých třicet let, které pro Andrleho nebyly zrovna lehké, v jejich průběhu stihl být i ve vězení, protože se nestihl včas vrátit ze služební cesty, když vykonával své povolání v československém leteckém průmyslu. Po pár letech byl ovšem propuštěn, a tak emigroval, což se na konec jevilo jako dobrý nápad, protože během této doby se seznámil se švýcarským letadlovým konstruktérem Arnoldem Wagnerem, s nimž se podělil o svůj vynález. Společně poté založili firmu Peraves, která se specializovala na výrobu dálníků.
V dnešní době se firma rozhodla pro výrobu moderního dálníku s názvem Monotracker. Jeho konstrukce s v průběhu let zlepšila. Vyrábí se tedy z nejlepší ocelové slitiny a motor je z BMW. Dokáže vyvinout rychlost až 250 kilometrů za hodinu. I přes jeho modernizaci, charakteristická kolečka zůstala a dokáží se vysunout za neuvěřitelné čtyři desetiny sekundy.
Překvapující záležitostí je, že se tento vynález dostal zpět do své rodné země, protože se firma nedávno přesunula do našeho druhého největšího města, tedy Brna. V brzké době se také chystá výroba dálníku v elektronické verzi, která bude příznivější k životnímu prostředí.