Vstřikování plastů
Plastové výrobky oproti kovovým mají jednu nespornou výhodu, a to je snadnost výroby. Všimli jste si, jak jsou plastové výrobky tvarově složité? Kdyby byl stejný výrobek vyrobený z kovu, nemohlo by to být klasickým obráběním, ale musel by to být odlitek. A plastové výrobky se vyrábějí vstřikováním. Rozdíl mezi odlévání kovů a vstřikování plastů je už ve vstupní surovině. U kovových odlitků musíme zahřát kov nad teplotu tání a tekutý kov nalejeme do formy, kde dojde k jeho ztuhnutí. Pak se forma otevře nebo rozbije, odlitek se musí zbavit nálitku a odlitek se většinou ještě brousí, protože surový odlitek nebude ideálně hladký. Naproti tomu plastové výrobky se vyrábějí z plastového granulátu, který se zahřeje na vstřikovací teplotu a pak je vysokým tlakem vstříknut do formy. Pro srovnání teplota tání oceli je nad 1500 °C, kdežto plastům stačí 150°C – 400°C.
Plastové výrobky jako třeba hračky pro děti mohou být nejrůznějších tvarů, které by jinak, než vstřikováním vyrobit nešly. Vstřikováním plastů se zabývá mnoho firem a výrobou vstřikovacích strojů se zabývá například firma HRO-TECH. Navštěvujete Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, který se koná každý rok na podzim? V jednom z pavilonů na výstavišti je vždy umístěno pár vstřikovacích strojů, u kterých se dělají fronty lidí, protože tyto stroje předvádějí výrobu plastových výrobků, např. plácaček na mouchy, kelímků či krabiček a každou minutu vypadne jeden výrobek ze stroje a návštěvníci si jej mohou odnést.
Vstřikovací stroje předvádějí jednoduchost, a hlavně rychlost sériové výroby plastových výrobků. Má vaše dítě ve vaně plastovou kachničku? Určitě byla vyrobená na vstřikovacím stroji, do kterého z jedné strany nasypete granulát a z druhé strany vám vypadne hotový výrobek bez nutnosti zásahu člověka. Tvarově složité plastové výrobky, to je výroba vstřikováním.